Už šešėlinės ekonomikos slepiasi korupcija ir žmonių apiplėšinėjimas. Tai reiškia, kad šalis vystosi lėčiau, gyventojai uždirba mažiau ir valstybė gali suteikti mažiau paslaugų savo piliečiams. Kova su korupcija, šešėlio mažinimas yra ir verslo atsakomybė. Lietuva jau pribrendo skaidriam ir atsakingam verslui.

Iniciatyvą globojanti J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Naujienos

2012 05 16

Pilietinė akcija: Šioje šalyje nėra vietos šešėliui


Šiandiena Vilniaus centre įvyko pilietinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“. Vilniečiams keliaujant į darbą  juos pasitiko Lietuvos verslininkai, Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovai.

„Organizuojame pilietinį judėjimą, nes norime viešai ir garsiai kalbėti apie tai, kad šešėlinė ekonomika ir mokesčių vengimas kenkia, pažeidžia visuomenės ir kiekvieno jos nario interesus“, - sako iniciatyvos Baltoji banga Tarybos pirmininkė, Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė. Anot jos, VMI apskaičiavo, kad 2012 metais sausio-kovo mėnesiais nesumokėtų mokesčių suma Vilniaus apskrityje gali siekti 23 mln. litų. Už šiuos pinigus valstybė galėtų nupirkti 29 autobusus, 46 modernius gaisrinės automobilius, atsodinti 9,2 tūkst. hektarų iškirsto miško, įrengti 288 krepšinio aikšteles arba apšviesti Vilniaus gatves 646 dienas.

Skaičiuojama, kad vien 10 vidutinių Lietuvos įmonių, mokančių atlyginimus vokeliuose, per metus gali nuslėpti 2 mln. litų mokesčių. Už šiuos pinigus būtų galima nupirkti 800 lovų seneliams, gyvenantiems ilgalaikės globos namuose, apie 2 tūkst. žmonių, netekusių savo artimųjų, gautų laidojimo pašalpą, o daugiau kaip 11 tūkst. našlaičių gautų jiems priklausančią našlaičio pensiją.

R. Skyrienės teigimu, dėl nelegalių tabako gaminių valstybė per metus netenka apie 280 mln. litų akcizo mokesčio – tokios sumos užtektų naujam Nacionaliniam stadionui. Ekspertai apskaičiavo, kad sumažinus nelegalią rūkalų rinką bent per pusę, Lietuva galėtų rekonstruoti 328 km kelio. Skaičiuojama, kad 35 vairuotojams užsipylus į automobilio baką po 50 litrų dyzelino juodojoje rinkoje biudžetas netenka 3325 litų – tiek per mėnesį kainuoja vieno vaiko išlaikymas vaikų namuose.

„Kviečiame visuomenę atkreipti dėmesį, kad iš šešėlinės ekonomikos, nelegalių cigarečių, kuro ir alkoholio prekybos pelnosi tik saujelė asmenų, tačiau dėl to nukenčia valstybė ir mes visi“, - teigia R. Skyrienė. Anot jos, bendra verslininkų, Vyriausybės ir Mokesčių inspekcijos rengiama akcija pabrėžia, kad šešėlinės ekonomikos mažinimas turi būti ne tik kontroliuojančių valstybės institucijų, bet ir verslo prioritetas.

Po pilietinės akcijos „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ Lietuvos verslininkai Vyriausybėje pasirašė „Skaidraus verslo deklaraciją“, kuria įsipareigojo laikytis skaidraus verslo principų ir bendradarbiauti su valstybės institucijomis formuojant nepakantumą šešėlinei ekonomikai. Be Investuotojų forumo šią deklaraciją pasirašys Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos, Lietuvos verslo konfederacijos atstovai, Žinių ekonomikos forumas ir asociacija „INFOBALT“. Po deklaracijos pasirašymo buvo įteikti pažymėjimai naujiesiems „Baltosios bangos“ iniciatyvos nariams

Pateikiame akcijos akimirkas.