Už šešėlinės ekonomikos slepiasi korupcija ir žmonių apiplėšinėjimas. Tai reiškia, kad šalis vystosi lėčiau, gyventojai uždirba mažiau ir valstybė gali suteikti mažiau paslaugų savo piliečiams. Kova su korupcija, šešėlio mažinimas yra ir verslo atsakomybė. Lietuva jau pribrendo skaidriam ir atsakingam verslui.

Iniciatyvą globojanti J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Naujienos

2014 04 28

Akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ daugiau kaip 40 Lietuvos miestų gyventojus pakvietė duoti atkirtį šešėlinei ekonomikai


Baltais marškinėliais apsivilkę visuomenės veikėjai, verslo įmonių, valstybinių įstaigų, įvairių nevyriausybinių, jaunimo organizacijų vadovai ir atstovai pirmadienio rytą pasipylė į sostinės bei dar 45 šalies miestų gatves: Lietuvoje vyko tradicinė, jau trečioji akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“. Jos dalyviai gyventojams dalijo informacinius lankstinukus, kuriais pristatomas šešėlinės ekonomikos mastas, žala visuomenei bei priemonės, kurių kiekvienas galime imtis kovoje su „šešėliu“. Akcija siekiama atkreipti jaunimo, aktyvių ir veiklių gyventojų dėmesį į šešėlinės ekonomikos problemas ir skleisti žinią, jog kiekvienas iš mūsų gali ir privalo padėti įveikti šį žalingą reiškinį.

Trečius metus iš eilės rengiamos akcijos organizatoriai – skaidraus verslo ženklinimo iniciatyva „Baltoji banga“ bei asociacija „Investors‘ Forum“. Prie akcijos prisijungė LR Prezidentūra bei Vyriausybė, Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos, „SoDra“, daugiau nei 30 pilietinių, verslo, jaunimo, politinių organizacijų, tokių kaip „Kurk Lietuvai“, beseselio.lt, , VU studentų atstovybė, Legalaus verslo aljansas, „Baltosios pirštinės“ ir daugelis kitų.

„Gyventi sąžiningai Lietuvoje tampa įpročiu. Per visą šalį pasklidusi akcija rodo, kad žmonės supranta šešėlinės ekonomikos daromą žalą ir netoleruoja vagiančių iš valstybės. Permainos prasideda nuo kiekvieno iš mūsų – nuo garbingo mokesčių mokėjimo, skaidrių atlyginimų, sąžiningos konkurencijos ir nepakantumo korupcijai. Svarbu, kad bendromis pastangomis kuriame skaidresnę ir pažangesnę visuomenę“, – sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sveikindama akcijos dalyvius.

Akcijos „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ renginiai vyko ne tik miestų gatvėse. Šia proga Vyriausybėje surengta konferencija „Poveikis šešėlinei ekonomikai: baudimas ar prevencija“, kurioje įžvalgomis apie šešėlinę ekonomiką ir kovos su „šešėliu“ priemones dalijosi Seimo ir Vyriausybės nariai, verslo ir valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir profesinių sąjungų atstovai.

„Esame įsitikinę, kad „šešėlį“ mažina geresnis valstybės ir verslo tarpusavio supratimas, o ne mojavimas bausmių vėzdais. Kartu turime išsiaiškinti „šešėlio“ priežastis ir imtis prevencinių veiksmų – didinti užimtumą, skatinti verslumą, reformuoti verslo priežiūros institucijas. Tačiau yra darbų, kurių per ketverius metus nepadarysi. Yra darbų, kurie trunka dešimtmečius arba apskritai yra nebaigiami – tai žmonių, valstybės piliečių auklėjimas. Čia labai reikalinga visuomenės pagalba, jos nepakantumas „šešėliui“, ‒ pabrėžė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Ekspertų skaičiavimu, „šešėlis“ šiuo metu sudaro apie 28 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto – tai maždaug 33 milijardai litų. Šių pinigų pakaktų, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas galėtų ilgiau nei 11 metų nemokėti už šildymą, 5 metus nemokamai maitinti šeimą ar 22 metus nemokamai naudotis elektros energija. Šiomis lėšomis visus Lietuvos moksleivius būtų galima nemokamai aprūpinti mokyklinėmis prekėmis 12 mokslo metų.

„Įprasta manyti, kad ekonomikos problemos yra politikų, Vyriausybės, o ne kiekvieno piliečio reikalas. Tačiau visi turėtume atsiminti, jog mokesčių vengiantys, nelegaliai dirbantys ir įdarbinantys, kontrabandines prekes perkantys piliečiai iš kiekvieno atima galimybę gyventi sočiau, patogiau ir šilčiau. Tikimės, jog akcija paskatins visuomenę atkreipti dėmesį į šią problemą bei prisidėti prie kovos su šešėliu“, ‒ pažymi Rūta Skyrienė, iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė ir asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Pasak jos, kiekvienas gyventojas gali padėti išsklaidyti „šešėlį“. „Gyventojai turėtų visuomet reikalauti fiskalinio kvito už įsigyjamas prekes ar paslaugas. „Šešėlį“ įveiktume ir pirkdami tik teisėtai platinamą produkciją, pranešdami apie mokesčius slepiančias įmones bei vietas, kur parduodamos kontrabandinės prekės, įsidarbindami ir įdarbindami legaliai. Pačių gyventojų atsakingumas, nepakantumas neteisėtai veiklai yra vienos svarbiausių prielaidų sėkmingai kovai su šešėline ekonomika“, ‒ teigia R. Skyrienė.

Akcijai skirti renginiai vyko ir Vilniaus universiteto Centrinių rūmų kiemelyje. Čia studentai jaunimui rengė žaidimus, kuriais informavo apie šešėlinės ekonomikos mastą ir daromą žalą kiekvienam Lietuvos gyventojui.

Šiais metais pirmą kartą akcijos lankstinukas su informacija apie šešėlinės ekonomikos mastą platinamas kartu su dviem lipdukais – žaliuoju ir juoduoju. Žaliuoju lipduku raginama pažymėti skaidriai veikiančias įstaigas, vietas, o juoduoju įspėti gyventojus apie galimai vykdomą neskaidrią veiklą.

Akcijos partnerė Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad apie neapskaitomas pajamas ar kitus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniesiems telefonams skirta programėle „Pranešk“, užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt ar apsilankę Mokesčių inspekcijoje.

Kasmet rengiama akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos mastą ir jos daromą žalą valstybei bei jos gyventojams. Informuodami gyventojus ir gilindami jų žinias apie šešėlinės ekonomikos žalą bei mastą, akcijos sumanytojai siekia ugdyti visuomenės sąmoningumą, skatinti nepakantumą „šešėliui“ ir tokiu būdu jį įveikti. 2012 m. Vilniuje startavusi ir didelio dėmesio sulaukusi akcija pernai išsiplėtė ir į kitus šalies miestus. Šiemet akcija surengta beveik pusšimtyje Lietuvos miestų.

Daugiau renginio nuotraukų galite rasti mūsų „Facebook“ paskyroje: http://on.fb.me/1geGy8H